OverHoop helpt, ook bij ons


Leed voorkomen

Heel wat kinderen maken negatieve ervaringen mee. Gelukkig hoeven die niet allemaal per se tot ontwikkelingstrauma te leiden. Wanneer we vanuit de omgeving, liefst zo vroeg mogelijk, aandachtig zijn voor kinderen en gezinnen die zich in uitzonderlijk stressvolle situaties bevinden, kan veel leed worden voorkomen.

Een verhaal over hoop

OverHoop, met de steun van de Koning Boudewijnstichting, richt zich op de sensibilisering, preventie en aanpak van negatieve ervaringen bij kinderen tot 14 jaar. Het is vooral een verhaal ‘over hoop’ en over veerkracht, omdat er in preventie, aanpak en herstel van ontwikkelingstrauma ook kansen liggen. OverHoop verzamelt en deelt de versnipperde inzichten en kennis over ontwikkelingstrauma. Op die manier biedt OverHoop iedereen die met kinderen omgaat extra houvast.

Video's

Meer info: https://www.samenoverhoop.be/

Ook bij ons

Een huisarts, een leerkracht, een maatschappelijk werker, een apotheker, een sportcoach, ... : wie dicht bij kinderen en gezinnen werkt, kan vroeg detecteren én actie ondernemen. Als eerstelijnszone neemt Panacea in onze regio het voortouw om de handvaten die OverHoop biedt lokaal ten volle te benutten. Want onze professionele en informele zorg- en hulpverleners van de nulde- en eerstelijn hebben de kans om de impact van ingrijpende negatieve ervaringen op ieder kind te verkleinen. En die kans verdient een extra duw in de rug.

Maximale impact

Karen van Lierde, coördinator van de Eerstelijnszone Panacea en voorzitter van de werkgroep OverHoop licht toe:

“We deden een oproep binnen ons netwerk en mobiliseerden diverse professionals in een werkgroep rond dit thema. Samen beogen we een maximale en blijvende impact. Daarom hebben we gekozen voor een aanpak met vier sporen:

  1. bij de brede eerste lijn willen we vooral de kindreflex triggeren. Ook wie met volwassenen werkt, kan de impact van een situatie op kinderen detecteren en ingrijpen. Met een vorming vanuit het Vlaams Expertisecentrum brengen we de kindreflex extra onder de aandacht.
  2. bij mensen die met kinderen werken en in het bijzonder leerkrachten en zorgcoördinatoren op scholen willen we extra aandacht vestigen op het oppikken van signalen. Met een toneelstuk, een vorming en een signalenkaart ondersteunen we leerkrachten hierbij.
  3. om de veerkracht bij kinderen te verhogen, geven we 30 leerkrachten de kans om een vorming “Rots & Water” te volgen. Om de impact te maximaliseren, selecteren we leerkrachten uit verschillende scholen zodanig dat de kennis op zoveel mogelijk plaatsen kan worden ingezet.
  4. tot slot is er ook een perinataal project voorzien, dat voluit inzet op vroege detectie van mogelijke probleemsituaties.”
Week van OverHoop

Terugblik Week van OverHoop

Video's

Week van OverHoop 

Wat een waardevolle week hebben we samen beleefd!

Tijdens de Week van OverHoop, met de steun van de Koning Boudewijnstichting, stonden we van 15 tot 21 oktober 2025 stil bij het thema van vroegdetectie en sensibilisering rond trauma bij kinderen. Kleine daden maken een groot verschil.

Een hartelijke dankjewel aan iedereen die deze week mee mogelijk maakte: de werkgroep, sprekers, vrijwilligers én alle aanwezigen. Dankzij jullie betrokkenheid zetten we samen een stap in het grotere verhaal van veerkracht en hoop.

Bekijk hieronder zeker welk materiaal er voortgekomen is uit deze bijzondere week
en wat er nog verder op de planning staat!

  • Vorming
Panacea
-
K40 Kloosterstraat 40, 9620 Zottegem
gratis

Hoe herken je trauma bij kinderen en wat kan je als leerkracht doen? Tijdens deze vorming op 13 november in Zottegem krijg je inzicht én praktische handvatten, met aparte sessies voor kleuter- en lager onderwijs.

Tijdens de Week van OverHoop, met de steun van de Koning Boudewijnstichting, bundelde de werkgroep alle inzichten in een handige signalenbundel.

Deze signalenbundel helpt je:

  • de signalen van ontwikkelingstrauma te herkennen,
  • bewust te reageren op wat een kind laat zien,
  • passende stappen te zetten richting ondersteuning en hulp.