Deze inhoud is van toepassing op de zones MidWestLim en West-Limburg
De afgelopen jaren is er steeds meer aandacht voor mentaal welzijn in onze samenleving. We worden ons ook steeds bewuster van de langdurige impact van ingrijpende of negatieve ervaringen in de kindertijd. OverHoop zet in op het vergroten van bewustwording, preventie en het aanpakken van deze ervaringen, evenals het mogelijke ontwikkelingstrauma dat daaruit kan voortvloeien. Het doel van OverHoop is een blijvende impact te maken, zodat onze samenleving als geheel meer oog heeft voor het welzijn en welbevinden van kinderen en gezinnen.
In 2025 zetten de 60 eerstelijnszones hun schouders mee onder OverHoop. Verschillende partners, waaronder de zorgraden, gingen via diverse initiatieven aan de slag rond preventie, aanpak en herstel van ontwikkelingstrauma in heel Vlaanderen en Brussel. Zorgraden en projecten werden in hun acties ondersteund door een team van enthousiaste en deskundige coaches. Samen streefden ze naar meer bewustwording, vertrouwen en houvast, zodat partners op het terrein beter kunnen inspelen op de lokale context en mogelijkheden.
Een praktische gids vol inzichten, tools en verhalen die helpen om kinderen en gezinnen met ingrijpende ervaringen beter te zien, te ondersteunen en tijdig door te verwijzen. Gebruik de bouwstenen, methodieken en voorbeelden om ook in jouw praktijk meteen het verschil te maken. Samen bouwen we aan een samenleving voorbij trauma.
Meer info vind je op www.samenoverhoop.be
Werk jij als professional met mensen en bots je soms op situaties waarbij trauma een rol kan spelen? Wil je samen met collega’s uit verschillende sectoren reflecteren over moeilijke casussen, handelingsverlegenheid of vragen uit de praktijk?
Dan ben je welkom op de intervisies traumasensitief handelen.
In onze regio zijn heel veel professionals, vrijwilligers, hulpverleners en naasten betrokken bij kinderen en jongeren. Maar is iedereen wel voldoende op de hoogte van welke impact je kan maken in de strijd tegen (ontwikkelings)trauma?
Om het lokale netwerk bewust te maken van trauma bij baby's, kinderen en jongeren organiseren we verschillende sensibiliserende en competentieversterkende activiteiten op ieders kennisniveau.