Heb je als (huis)arts een patiënt van 5 tot 12 jaar met een verhoogd risico OF een individuele vraag tot vaccinatie zonder verhoogd risico? Verwijs dan jouw patiënt door naar de pediatrische referentiecentra.
Bijwerkingen zeker melden
Meld steeds ernstige, nieuwe of onverwachte bijwerkingen of gekende bijwerkingen met een abnormale frequentie, ernst of afloop. Lees meer
Voor het beantwoorden van vragen van patiënten/cliënten verwijzen wij graag door naar deze pagina.
|
Voor het aanprikken van de flacon: de vaccins zijn 10 weken houdbaar (tussen 2°C en 8°C) vanaf het moment van ontdooien, dus in de praktijk zijn de vaccins 2 maanden na levering houdbaar (afhankelijk van hoe snel na ontdooiing de levering gebeurt).
Na het aanprikken van de flacon: de houdbaarheid van de vaccins is dan nog 6 uur.
Zowel, huisartsen, apothekers als verpleegkundigen kunnen zelf de verschillende vaccindosissen optrekken uit de flacon. Dit moet niet specifiek door een apotheker gebeuren.
Vaccinatie tegen COVID-19 en griep is in het najaar van 2024 sterk aanbevolen voor wie meer kwetsbaar is.
De vaccinaties zijn niet verplicht, maar bieden bescherming tegen een ernstig ziekteverloop. Ook na het doormaken van een COVID-19- of griepinfectie is vaccinatie nog aangewezen om je immuunsysteem een boost te geven.
Na vaccinatie kan je wel nog besmet raken, maar de kans dat je ernstig ziek wordt vermindert aanzienlijk.
Naast individuele bescherming zorgt vaccinatie er ook voor dat minder mensen een beroep moeten doen op hun arts of ziekenhuis. Hierdoor hebben zorgverleners, die het altijd druk hebben in het najaar, nog voldoende tijd om zorg te dragen voor mensen met andere zorgnoden.
Campagnematerialen in kader van de Covid- en griepvaccinatiecampagne kunnen besteld worden via de webshop van Logo Waasland.
Neem contact met hen op via 03 766 87 78 of info@logowaasland.be.
Het Departement Zorg ontwikkelt campagnematerialen om de doelgroepen aan te sporen zich te laten vaccineren in het najaar van 2024. De materialen aanvragen kan via deze link ten vroegste vanaf week van 19/08/2024.
Een standaardbrief voor communicatie naar patiënten kan je hier terugvinden.
Let wel, voor apothekers wordt een standaardpakket voorzien dat bezorgd wordt aan iedere apotheek.
Het KB van 6 december 2022 tot vaststelling van de honoraria voor de bereiding, levering en toediening van COVID-vaccins voorziet in twee forfaitaire vergoedingen :
Apothekers en huisartsen die niet vaccineren dienen hun patiënten die een vaccin wensen door te verwijzen naar een lokale apotheek die wel vaccineert. Deze zijn terug te vinden via deze link (aanduiden covid-vaccinatie)
Communiceren naar burgers kan via mail, telefoon, mondeling tijdens een consultatie, via brief .... Dit kan je zelf kiezen als hulpverlener. Pro-actieve communicatie en sensibilisatie worden gestimuleerd.
Een standaardbrief voor communicatie naar patiënten kan je hier terugvinden.
Voor het afsprakensysteem zullen apothekers gebruik kunnen maken van een tool via APB. Huisartsen maken gebruiken van hun eigen afsprakensysteem.
Bij vaccinatie in rusthuizen primeert tijdigheid en start de covid vaccinatie bij voorkeur ten laatste 16/09/2024.
Vaccinatie in rusthuizen wordt gecoördineerd door een CRA-arts. Bij vragen of nood aan ondersteuning, neem contact op via vaccinatie@elzwaasland.be
Wat met serviceflats? De residenten van de aanpalende assistentiewoningen van een WZC mogen mee gevaccineerd worden met de bewoners van het WZC.
Ja, verpleegkundigen kunnen een vaccin registreren als individu of als groep waar dan een verantwoordelijke wordt aangesteld. Degene die de inspuiting toedient registreert ook in vaccinnet.
Ja, er is geen absolute voorrang – wel voorkeur om eerste prioritaire groepen door HGR bepaald te vaccineren. Het vaccin is gratis voor iedere burger (ook indien geen risicogroep). Er wordt geen centrale uitnodiging gestuurd. Vaccinatie is op eigen vraag van de burger.
Vanaf 18 jaar kan je een boosterdosis krijgen in de herfst-winter van 2024-2025 (minstens drie maanden na je vorige booster).
Heb je als (huis)arts een patiënt van 5 tot 12 jaar met een verhoogd risico OF een individuele vraag tot vaccinatie zonder verhoogd risico? Verwijs dan jouw patiënt door naar de pediatrische referentiecentra.
Meer info over pediatrische vaccins is hier terug te vinden.
Neen, dit wordt niet standaard voorzien. Patiënten kunnen wel via mijngezondheid.be een overzicht van hun vaccinaties raadplegen.
Eén van de voorwaarden voor terugbetaling van vaccinatie is een geldige aansluiting bij de mutualiteit of andere verzekeringsinstelling. Indien een patiënt niet is aangesloten, kan de vaccinatie aangerekend worden door de hulpverlener.
Ja, een huisarts bestelt vials (via vaccinnet) OF opgetrokken spuiten (via apotheker)
Bij bestelling via apotheker, gelieve volgende zaken in acht te nemen:
Als huisarts kan u ervoor kiezen om minder mobiele-patiënten
In alle softwarepakketten zijn er twee zoekopdrachten, zowel voor griep als voor COVID. Eén zoekopdracht is gebaseerd op het GMD, terwijl de andere werkt via contacten (contactgroep).
Voor meer informatie kan je onderstaand materiaal raadplegen:
Webinar voor huisartsen - Domus Medica:
Webinar voor apothekers - VAN: