Op 12 januari 2026 vond in Kalmthout een nieuw PZON‑ontmoetingsmoment plaats, waar patiënten- en mantelzorgverenigingen, ervaringswerkers en vertegenwoordigers van adviesraden uit de regio elkaar ontmoetten. Het werd een warme en inspirerende bijeenkomst met een sterke mix van uitwisseling en verdieping van de thema's waar we de komende jaren mee aan de slag gaan.

Tijdens het ontmoetingsmoment blikten de deelnemers terug op zes inhoudelijke thema’s die naar voor kwamen op het vorige ontmoetingsmoment. Zodra we binnen onze eerstelijnszone hiermee aan de slag gaan, worden jullie ook ingelicht. We beslisten om eerst met het laatste thema uit te werken en de andere thema's later te behandelen. We legden al wel kort enkele linken met de thema's.

1. Vertrouwenspersoon en zorgcoördinatie

Veel mensen hebben nood aan iemand die hun zorgproces mee opvolgt. Er werd verduidelijkt wat een vertrouwenspersoon wél en niet is, en hoe burgers dit kunnen regelen. Meer informatie vind je hier.

2. Ondersteuning voor mantelzorgers

In de werkgroepen buurtzorg werken we al rond de ondersteuning voor mantelzorgers. Leer hier meer: Buurtzorg | Eerstelijnszones

3. Trauma en preventie

Het thema kreeg al extra aandacht binnen de zone, o.a. via het OverHoop‑project in samenwerking met partners zoals OLO‑Rotonde en Solentra.

4. Continuïteit van zorg

Het belang van consistente zorgverleners werd benadrukt – met minder herhaling van verhalen voor patiënten als hoofddoel.

5. Zo lang mogelijk thuis wonen

Dit thema wordt de komende periode verder uitgewerkt binnen de doelstelling rond ouderen en thuiszorg.

6. Bekendheid van patiëntenverenigingen

Dit vormde de hoofdopdracht van deze bijeenkomst.

Hoe versterken we de bekendheid van patiëntenverenigingen?

In een interactieve denkoefening verzamelden deelnemers ideeën op Post‑its, gericht op drie doelgroepen: burgers, professionals en vrijwilligers. De groepen werkten rond vragen als:

  • Past het idee binnen de werking van de ELZ?
  • Welke partners zijn nodig?
  • Kortetermijnactie of actie op lange termijn?
  • Wie wil mee zijn schouders eronder zetten?

Enkele opvallende ideeën:

Voor burgers

  • Een brochure of website met alle initiatieven samen
  • Korte storytelling‑filmpjes
  • Een overkoepelende gezondheidsbeurs met infostanden
  • Contactpunten binnen gemeenten
  • Het Helpt Noorderkempen‑website als centrale wegwijzer

Voor professionals

  • Flyers of affiches met QR‑code in wachtzalen
  • Infomomenten voor huisartsen
  • Gerichte informatie via (huis)apothekers
  • Overzicht van regionale initiatieven
  • Regelmatig een organisatie “in de kijker” zetten

Voor vrijwilligers

  • Speeddate‑momenten
  • Gezamenlijke overleggroepen van verenigingen
  • Vrijwilligers aan het woord via sociale media
  • Betere doorstroom van informatie tussen organisaties

De ideeën worden in de komende maanden gebundeld en meegenomen naar het bestuur van de Eerstelijnszone.

🔎 Praktisch & vooruitblik

  • De eerstelijnszone is op zoek naar 3 à 4 extra leden voor de kern‑ en voorbereidingsgroep PZON. Kandidaten kunnen zich aanmelden bij Hanne Aernouts via hanneaernouts@elznoorderkempen.be.

Het volgende PZON‑ontmoetingsmoment vindt plaats in juni 2026. Een save‑the‑date volgt later.

PZON jan 26
PZON jan 26
PZON jan 26